Genç Keman Sanatçımız Elvin Hoxha Ganiyev, Karol Szymanowski Uluslararası Müzik Yarışmasında 2.lik Ödülünü Aldı

ÇEV Sanat Genç Yetenekler Projesi kapsamında Master eğitimine Almanya’da devam eden başarılı genç kemancı Elvin Hoxha Ganiyev Polonya Karol Szymanowski Uluslararası Müzik Yarışması’nda 2.lik ödülünü aldı.

Bu yarışma, olağanüstü genç sanatçıların ufuklarını genişletmeleri, uluslararası tanınırlık kazanmaları ve kariyerlerini yeni boyutlara taşımaları için dikkate değer bir fırsat olarak görülüyor.

Elvin, yarışmada jüri tarafından büyük beğeni toplayan olağanüstü performansı ile klasik müzik dünyasında olağanüstü bir yetenek olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Beş yılda bir düzenlenen, Karol Szymanowski Uluslararası Müzik Yarışması katılımcıları müzik dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan seçkin bir jüri tarafından değerlendiriliyor ve önemli eleştirmenler, menajerler, medya ve izleyicilerin incelemesine tabi tutuluyor.

Elvin, yarışmadaki etkileyici performansı ile jüri üyeleri ve müzik eleştirmenleri tarafından övgüye layık bulundu. Genç kemancının ödülünü alacağı gala konserini dünyaca ünlü şef Marin Alsop yönetecek.

ÇEV Sanat’ın QNB Finansbank katkılarıyla sürdürdüğü “Genç Yetenekler Projesi” kapsamında Essen Folkwang Universitat der Künste Konzertexamen’de Prof. Aleksey Semenenko ile ve Berlin Universitat der Künste’te master eğitimine Prof. Mark Gothoni ile devam etmektedir.

 

Elvin Hoxha Ganiyev Hakkında

Almanya’da Hochschule für Musik Theater und Medien Hannover’de Profesör Krzysztof Wegrzyn ile Yüksek Lisans eğitimine Ekim 2019’da başlayan Elvin Hoxha Ganiyev, çok küçük yaşta başlayan kariyerini başarılarla örmüş bir keman virtüözü.

İspanya Escuela Superior de Música Reina Sofía’da Profesör Zakhar Bron’un sınıfından Lisans diploması ile mezun olmuştur.

1997’de müzisyen bir aileye doğan Ganiyev kemana beş yaşında başladı. Henüz sekiz yaşındayken büyükbabası Server Ganiyev ile birlikte ilk orkestralı konserini veren sanatçı, aynı yıl Zürih Konservatuarı’nın genç sanatçı programına kabul edildi. On yaşındayken Vladimir Spivakov yönetimindeki Moskova Virtüözleri ile birlikte ilk konserini Kremlin Sarayı’nda veren Ganiyev bugüne kadar Zubin Mehta, Yuri Bashmet, Vladimir Fedoseyev, Gennady Rozhdestvensky, VladimirAshkenazy, Sasha Goetzel, Gürer Aykal, Rauf Abdullayev, Placido Domingo, Jules van Hessen ve David Bernard gibi önemli şeflerle çalıştı.

Ivri Gitlis, Vadim Repin, Anne-Sophie Mutter, Maxim Vengerov, Cihat Aşkın, Fazıl Say ve Viktor Pikayzen gibi müzik dünyasının yıldızlarıyla Carnegie Hall, the Berlin Philharmonic Hall, the Kremlin Palace ve Moskova’daki Tchaikovsky Concert Hall, Opera Garnier Monte-Carlo, AmsterdamConcertgebouw, Athena Megaro Hall, Zurich Tonhalle, Londra the Royal Albert Hall veSt. John’s Smith Square gibi mekanlarda konserler verdi.

Moskova Virtüözleri, Shanghai Oda Orkestrası, Amsterdam Filarmoni, Borusan İstanbul Filarmoni, Azerbaycan Filarmoni, Katar Filarmoni, Odessa Filarmoni, Yeni Rusya Orkestrası, BMTG NY Oda Orkestrası, Bilkent Oda ve Bilkent Senfoni Orkestrası, Tchaikovsky Senfoni Orkestrası, Bron Oda Orkestrası, Burgogne Lirik Orkestra, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni, Bursa Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Eskişehir BB Senfoni, İzmir Devlet Senfoni, ve Arnavutluk RTSH Orkestralarıyla konserler veren Ganiyev pek çok ödül ve onur derecesinin de sahibidir. David Oistrakh Keman Yarışması, Lipinski-Wieniawski Genç Müzisyenler Yarışması, Berlin Uluslararası Müzik Yarışması Altın Madalyası ve Viyana Uluslararası Müzik Yarışması bunlardan birkaçı olarak sayılabilir. 

Ganiyev, İsviçre Interlaken Classics Festivali; Fransa Menton Festivali, Cannes Müzik Festivali, Voices for Peace ve Festival du Floréal Musical d’Epinal; Azerbaycan Rostropovich Festivali ve Gabala Müzik Festivali; Rusya Vladimir Spivakov Invites Festivali, Trans- Siberian Art Festivali; Türkiye İstanbul Müzik Festivali ve Ankara Müzik Festivali; Almanya Oettingen Festivali, ve Yunanistan MegaroFestivali’nde yer aldı.

RCA Red Seal/Sony Music İsviçre etiketi altında Italian Journey albümü için LGT Young Soloists ile birlikte kayıt yaptı.

ÇEV Sanatın desteğiyle Essen Folkwang Universitat der Künste Konzertexamen’de Prof. Aleksey Semenenko ile ve Berlin Universitat der Künste’te master egitimine Prof. Mark Gothoni ile devam etmektedir.

2022-2023 yılında, Komple Ysaye sonatları ve film müzikleri albüm projesini kaydetmek istemektedir ve uluslararası yarışmalara hazırlanmaktadır.

Elvin Hoxha Ganiyev, Eugène Sartory arşeli, 1715 Guiseppe Guarneri “filius Andreae” kemanıyla konserler vermektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x