TRT, emekli ve memur zammı için ilk kez net rakam verdi

Temmuz ayında yaptığı seyyanen zamla birlikte en düşük memur maaşını 22 bin 17 liraya yükselten hükümet, 2024 yılı için belirlenecek memur ve emekli zammını açıklamaya hazırlanıyor.

TÜİK tarafından bugün yapılan açıklamada Kasım ayının enflasyon verisi 3.28 olarak duyurulurken, yıllık enflasyon oranı ise yüzde 61.98’e yükseldi. Aralık ayının verileriyle birlikte ortaya çıkacak son 6 aylık enflasyon rakamı aynı zamanda emekli ve memur zamları için belirleyici olacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Milyonlarca memur ve emekli vatandaşlar yeni yılda ellerine geçecek maaşın ne olacağını merak ederken, bugün açıklanan verilerin ardından ilk 5 ay açıklanan enflasyon rakamlarına göre SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için uygulanacak zam oranı yüzde 35.24’e yükseldi.

Yapılan toplu sözleşme nedeniyle memur ve memur emeklilerinin bu artış oranından daha yukarıda bir zam alacağı bilinirken, devlet adına televizyon ve radyo yayınlarını gerçekleştiren TRT, yayımladığı haberde yapılması muhtemel zamlar için net rakam verdi.

“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 33 BİN LİRAYA ÇIKACAK”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, “Memur ve memur emeklilerinde yüzde 50 yaklaşık olarak artış gerçekleşmesi durumunda şu anda en düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 lira, bu oran yüzde 50 olduğu takdirde 33 bin liraya yaklaşık olarak çıkması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

SEÇİM NEDENİYLE EMEKLİ ZAMLARI ‘DOPİNGLİ’ YAPILABİLİR

Emekliler, memur ve memur emeklileri gibi toplu sözleşme dikkate alınarak bir artış almıyor olsa da, hükümetin 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere güçlü girebilmeyi hedefliyor oluşu, memur zamlarıyla benzer bir artışın da emeklilere verileceği iddialarını güçlendirmekte.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, en düşük emekli maaşına yüzde 50 ile 60 arasında bir artış yapılmasının muhtemel olduğunu dikkat çekerken, 7 bin 500 lira olan emekli aylıklarına yüzde 50 artış yansıtılması halinde yeni taban aylık 11 bin 250 liraya yükselmiş olacak.

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de yaptığı konuşmanın ardından “İntibak yasası mı çıkacak?” yönündeki iddiaları net bir dille yalanlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklama ile emeklilerin tabanda birleşeceğini gözler önüne serdi.

8 MİLYON EMEKLİ TABANDA BİRLEŞECEK

En düşük emekli maaşına yapılacak seyyanen artış, halihazırda düşük kök maaşa sahip milyonlarca emeklinin asgari aylık oranında buluşmasına neden olacak. SGK Uzmanlarına göre 2024 yılının Ocak ayı itibarıyla en düşük emekli maaşı alması beklenen vatandaş sayısının 8 milyonu bulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x